Odszkodowanie za utratę wartości auta po wypadku

Każdy właściciel osobowego / ciężarowego samochodu uszkodzonego przez sprawcę zdarzenia drogowego, oprócz kosztów naprawy czy kosztów najmu pojazdu zastępczego, może otrzymać odszkodowanie za utratę wartości pojazdu po wypadku. Warto mieć na uwadze, że nie każdy pojazd traci swojej wartości handlowej po kolizji i zależy to od wielu czynników, które omówiliśmy dla Ciebie w poniższym wpisie.

Podstawowym warunkiem otrzymania dopłaty do zaniżonej wartości pojazdu jest to, aby pojazd nie był  starszy niż 3 – 6 lat. W przypadku samochodów osobowych i terenowych ustalenie ubytku wartości możliwe jest jeżeli:

  • jest to pierwsze uszkodzenie pojazdu o charakterze kolizyjnym,
  • naprawa pod względem technicznym i ekonomicznym się opłaca,
  • zostały uszkodzone  elementy lakierowane, nadwozie lub rama pojazdu,
  • uszkodzone auto jest w dobrym stanie technicznym.

Jaki wniosek się nasuwa? Nie wszystkie pojazdy mogą doznać utraty swojej wartości po kolizji drogowej. Głównymi czynnikami, które wpływają na odszkodowanie za utratę wartości pojazdu po wypadku są przede wszystkim:

  • wartość rynkowa pojazdu przed kolizją,
  • liczba miesięcy użytkowania pojazdu,
  • stopień uszkodzenia nadwozia i/lub ramy,
  • całkowity koszt naprawy pojazdu.

Odszkodowanie za za utratę wartości pojazdu po wypadku będzie tym wyższe, im pojazd był droższy, krócej używany i w większym stopniu uszkodzony. Najwyższa utrata wartości dotyczy samochodów z segmentu Premium.

Warto  też wiedzieć, o tym że wysokość utraty wartości handlowej najlepiej zlecić rzeczoznawcy samochodowemu, który jeszcze raz wszystko przeliczy. Samemu jest to dosyć trudne do zrealizowania.  Dzięki rzetelnej i dokładnej wycenie będziesz wiedział ile Twoje auto straciło na wartości i o jaką kwotę możesz się ubiegać od Towarzystwa ubezpieczeniowego. Jeżeli miałeś kolizję w ciągu ostatnich 3 lat i sprawca wypadku jest znany, a także posiadasz notatkę policyjną z miejsca zdarzenia lub oświadczenie z miejsca wypadku to zgłoś się do nas. Przeliczymy bezpłatnie Twój kosztorys i powiemy Ci jaką dodatkową kwotę możesz otrzymać. Nawet jeżeli już naprawiłeś swój samochód to należy Ci się dopłata do naprawy samochodu.